سرخط خبرها
خانه / دانلود / مطالعات اقلیم تنکابن

مطالعات اقلیم تنکابن

مطالعات اقلیم تنکابن

مطالعات اقلیم تنکابن

 

مطالعات اقلیم تنکابن شامل ۱۸ صفحه و به صورت فایل Word می باشد. این فایل معماری به بررسی اقلیمی و تنظیم شرایط محیطی شهرستان تنکابن در استان مازندران می پردازد که به صورت تخصصی توسم تیم تحریریه سایت دانش فا تهیه و تنظیم شده است.

گوشه ای از توضیحات:

شهرستان تنکابُن یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر ، از شرق به شهرستان چالوس ، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است. مردم شهرستان تنکابن به زبان‌های فارسی و مازندرانی و گیلکی گویش می‌کنند. شهرستان تنکابن پنجمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت‌ترین شهرستان غرب مازندران است. وسعت این شهرستان ۲۱۴۰ کیلومتر است.

این شهرستان مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است. بزرگترین مرکز پروش و صادرکننده انواع گل‌ها و گیاه‌های زیبا و زینتی است. تنکابن با دارا بودن مراکز پرورش ماهی متعدد در شیرود، دوهزار و … قطب پرورش ماهی ایران است و همچنین مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور است.

شهرستان تنکابن یکی از شهرستان‌های استان مازندران از نظر جغرافیایی در ۵۲ درجه و ۵۰ دقیقه درازای خاوری و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه پهنای شمالی و ۲۰ متر پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد. شهر تنکابن درمسیر راه رشت – چالوس واقع شده و از شمال به دریای مازندران، از خاور به چالوس، از جنوب به سلسله جبال البرز و از باختر به شهرستان رامسر محدود می‌شود. براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۱ مساحت این شهرستان بالغ بر ۲۱۴۰ کیلومتر مربع است. براساس آخرین آمار جمعیتی در سال ۱۳۸۹ جمعیت این شهرستان بالغ بر ۲۰۲۳۷۵ نفر بوده که از این رقم بالغ بر ۴۸۷۳۶ نفر جمعیت مرکز شهرستان تنکابن بوده‌است.

سواحل دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان، از جمله مناطق معتدل محسوب می شود. این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده، از جلگه های پستی تشکیل شده که هر چه به طرف شرق پیشروی میکند، رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می یابد. [کسمایی، ۸۳:۱۳۸۲] اعتدال دمای هوا، زیاد بودن رطوبت و بارندگی فراوان از مهم ترین ویژگی های این منطقه است. متوسط حداکثر دمای هوا در گرمترین ماه سال (اوت) بین ۶/۳۶ تا ۸/۲۵ و متوسط حداقل دما در سردترین ماه سال (ژانویه) بین ۵/۴ تا ۸/۶- درجه سلسیوس بوده است. حداقل رطوبت نسبی هوا در فصل تابستان، بالاتر از ۴۰ درصد و در ایستگاه های نزدیک به دریا حدود ۶۵ تا ۹۰ درصد است.

دریای خزر که در بین کشورهای ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان واقع شده‌است با وسعتی حدود ۳۶۰۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگ‌ترین دریاچه جهان است. سطح آب این دریاچه در دوران‌های گذشته بالاتر از سطح دریاهای آزاد بوده‌است. %۸۷ از آب رودخانه‌های ولگا و اورال در روسیه %۷ رودخانه‌های سواحلی غربی و %۵ رودخانه سواحلی جنوبی در ایران به این دریا می‌ریزد. حجم آب دریای مازندران ۷۹۳۱۹ کیلومتر مکعب است. این دریاچه یکی از میدان‌های گسترده و غنی نفتی جهان است.

بندرشهسوار(تنکابن امروزی ) درآغاز فاقد اسکله وساختمان بوده است. گهگاهی درعرض سال چند کشتی تجاری ( پراخود به زبان روسی ) مال التجاره از تجار بادکوبه برای عده ای از تجار تنکابنی که محل سکونت وحجره شان درقصبه خرم آباد بود می آوردند. چون دربندر مذکوراسکله وجود نداشت وساحل دریا کم عمق بود ، کشتی نمی توانست درساحل دریا پهلوبگیرد. علیهذا کشتی دروسط دریا لنگرمی انداخت ، بعد به وسیله قایق های کوچک پارویی کالا را تخلیه نموده به ساحل می آوردند ودرمقابل ازچند انبارساحل نیزمقداری کالای صادراتی به وسیله قایقهای پارویی به داخل کشتی برده به بادکوبه صادرمی نمودند.

 

مطالعات اقلیم تنکابن شامل:

 • معرفی شهر تنکابن
 • موقعیت جغرافیایی تنکابن
 • ویژگی های اقلیمی تنکابن
 • تاریخچه جداسازی شهرستان تنکابن
 • جهت ساختمان با توجه به اقلیم تنکابن
 • میزان بارندگی تنکابن
 • بادهای تنکابن
 • توده هواهای موثر بر آب و هوای تنکابن
 • منابع آب تنکابن
 • پوشش گیاهی تنکابن
 • ویژگی های معماری شهرستان تنکابن
 • ساختار کالبدی خانه های سنتی
 • چگونگی توسعه شهر و روند آن در گذشته
 • منابع

درباره ی دانش فا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *